Prebiotika, probiotika a symbiotika

Prebiotika, probiotika a symbiotika – co to je a k čemu to je zapotřebí? Probiotika jsou živé bakterie, které mají blahodárné účinky na náš organismus. Obvykle se k nim řadí laktobacily a bifidobakterie. Tyto bakterie vytváří určitou rovnováhu v našich střevech, která jim umožňuje správně fungovat, díky tomu se imunita našeho organismu značně posiluje. Prebiotika stimulují růst prospěšné mikroflóry, podporují vlastnosti probiotik. A symbiotika jsou preparáty, které obsahují současně prebiotika i probiotika.

Banner Jogurt s laktulozou 312x360

Život moderního člověka vede nevyhnutelně k tomu, že se nám spolu s jídlem dostávají do střev škodliviny a někdy i patogeny vyvolávající různé infekce. V takových podmínkách by se střeva měla bránit před patogenními mikroorganismy a současně absorbovat živiny. Pokud prospěšná střevní mikroflóra neplní svou funkci, objevují se různé potíže: záněty, zanesení střev škodlivinami. Díky tomu, že je střevní mikroflóra schopná posilovat imunitu, nazývá se někdy neviditelným orgánem našeho organismu. Vyžaduje péči stejně jako každý jiný orgán.

Rovnováhu střevní mikroflóry je velmi snadné narušit, například nepravidelnou stravou, nebo užíváním antibiotik. Závažnému narušení mikroflóry se říká bakteriální nerovnováha, je doprovázena nejrůznějšími projevy: časté průjmy, kožní vyrážky a podle vědců dokonce i změny psychické povahy.


Jak efektivně obnovit mikroflóru?

Normální stav mikroflóry se obnovuje s pomocí probiotik a prebiotik. Nejsnazší způsob jak zvýšit množství probiotik v organismu je vypít kefír, nebo sníst jogurt. V běžně dostupných výrobcích je však množství živých bakterií celkem nízké – od 106 do 107. Takové množství je pro úpravu složení mikroflóry nedostačující. Kromě probiotik navíc obsahují běžně dostupné výrobky nejrůznější přídavky a konzervanty pro zvýšení doby trvanlivosti.

Podstatně účinnější způsob jak zlepšit stav střev je připravit si živý probiotický mléčný výrobek vlastníma rukama. Můžete k tomu použít Zákvasky VIVO a mléko. V připraveném výrobku se bude množství živých bakterií blížit úrovni 109, což je 100x a dokonce i 1000x více, než u běžně dostupných analogických výrobků. Konzumace výrobků s probiotiky napomáhá očistit střeva od škodlivin a toxinů, obnovit rovnováhu složení mikroflóry, posílit imunitní systém a zlepšit činnost mozku.

Prebiotika netráví lidský organismus přímo, díky tomu se dostávají do spodnějších částí střev, kde slouží jako specifická potrava pro zdraví prospěšné mikroorganismy. Laktobacily a bifidobakterie mění prebiotika na mastné kyseliny a další prvky, které napomáhají správné činnosti sliznice střev.

Banner Symbilact 312x360

Jak již bylo zmíněno výše, obsahují symbiotika jak prebiotika, tak probiotika. Jejich poměr je přitom zpravidla takový, aby prebiotika pomáhala živým bakteriím dostat se skrze agresivní části trávicího traktu bez jakékoli újmy. Konzumace symbiotik umožňuje obnovit za krátkou dobu narušenou rovnováhu mikroflóry. Jogurt s laktulózou například pomáhá vypořádat se s běžnými případy narušení rovnováhy střev а s lehkými otravami, Symbilact pomáhá zmírnit bakteriální nerovnováhu a nadýmání.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.