Často kladené otázky

 

Jedna lahvička s bakteriemi VIVO je navržená tak, aby zajistila zakysání  mléka v objemu od 1 do 3 litrů. Kolik mléka vlastně použít pro co nejlepší účinek?

Můžete použit jakýkoli objem mléka v rozsahu od 1 do 3 litrů. Hotový produkt bude mít stejnou kvalitu. Množství mléka nemá vliv na chuť a další vlastnosti, stejně jako konzistenci výrobku. Množství mléka se určuje pouze dobu fermentace – čím více mléka, tím delší je proces fermentace.

Jaké mléko použít pro přípravu kysaných mléčných výrobků VIVO?

Volba mléka je na vás – můžete použít jak domácí mléko, tak i pasterizované nebo UHT mléko. Čím vyšší je kvalita mléka, tím lepší je kvalita konečného produktu.

Důležitě: Vždy postupujte podle pokynů k přípravě.

Je nutné vařit pasterizované mléko?

Ano. Pasterizované mléko je nutné vařit. Vaření není nutné, když používáte UHT nebo superpasterizované mléko, to stačí jen ohřát na potřebnou teplotu.

Můžu použít trvanlivé mléko?

Na základě průzkumů technologie výroby superpasterizovaného trvanlivého mléka je možné je pokládat za dostatečně kvalitní.

Na rozdíl od pasterizace (ohřev na teplotu 65 °C po dobu 30 minut)je při superpasterizaci teplota ohřevu sice vyšší (125–150 °C), ale pouze na několik vteřin (2 až 6 vteřin). Takový proces úpravy umožňuje zachovat maximum vitamínů a minerálů.

Jak přidat chuť kysaným mléčným výrobkům VIVO?

Do konečného produktu VIVO můžete přidat med, ovoce, džemy atd. Doporučujeme přidat doplňky bezprostředně před konzumací. Neskladujte mléčné výrobky VIVO smíchané s ničím.

Mohu přidat cukr a další přísady do produktu během procesu kysání?

Ne. Cukr a jakékoliv látky můžete přidávat pouze do hotového produktu po ukončení procesu fermentace a bezprostředně před použitím.

Jakým způsobem a jak dlouho skladovat hotový mléčný výrobek VIVO?

Hotový výrobek VIVO skladujte v lednici po dobu až 3 dnů.

Jsou zákvasky VIVO bezpečné?

V průběhu let, výrobce zákvasek VIVO pustil do prodeje několik milionů balení bakteriálních kultur. Nebyl evidován ani jeden případ otravy jídlem či jiných nepříznivých účinků na zdraví v souvislosti s užíváním bakteriálních kultur VIVO. Tato skutečnost ukazuje na vysokou bezpečnost produktů VIVO.

Existují certifikáty potvrzující bezpečnost produktů VIVO?

V roce 2014 výrobce produktů VIVO získal osvědčení od Mezinárodní organizace pro normalizaci ISO 9001: 2008, které potvrzuje, že společnost zavedla a používá systém managementu jakosti dle výše uvedeného standardu, stejně jako ISO 22000: 2005, což potvrzuje skutečnost, že společnost podporuje systém řízení bezpečnosti potravin v souladu s evropskými normami a kvalita je výrobcem zaručena.

Obsahují zákvasky VIVO geneticky modifikované organismy?

Zákvasky VIVO neobsahují GMO (geneticky modifikované organismy).Tuto skutečnost potvrzuje i studie a příslušné dokumenty.

Jaké jsou skladovací podmínky a trvanlivost zákvasek VIVO?

Zákvasky VIVO mají následující podmínky skladování a trvanlivost:

  • V chladničce (při +2 – + 6 °C) – 12 měsíců
  • V mrazničce (při -18 – - 12 °C) – 18 měsíců

Rádi bychom poznamenali, že dlouhodobá pozorování ukázala vysokou stabilitu zákvasek VIVO při změnách teploty během skladování a přepravy.

Jaké jsou podmínky pro dopravu zákvasek VIVO?

Toleruje se odchylka od teploty skladování během přepravy. Přijatelná doba transportu při teplotě až do + 30 °C je 10 dní.

Jak dosáhnout nejlepší kvality produktu?

  • Používejte kvalitní mléko;
  • Nedovolte, aby se cizí bakterie dostaly do mléka – používejte čisté nádobí, používejte superpasterizované mléko nebo mléko před fermentací uvařte;
  • Zajistěte, aby teplota mléka během fermentace byla co nejblíže k doporučené – používejte jogurtovač s termostatem nebo termosky bez termonetěsností nebo dobře zabalte nádobu přikrývkou nebo dekou.

Čím se liší proces dalšího zaočkování (přeočkování) od procesu základního zaočkování pomocí suchého zákvasky VIVO?

Samotný proces se neliší, kromě toho, že v tomto případě pro kysání mléka nepoužíváte suché zákvasky VIVO, ale již hotový kysaný mléčný výrobek. Postup přípravy zůstává beze změny.

Pro další zaočkování se obecně používají 3 lžíce hotového produktu na 1 litr mléka.

Můžu dělat další zaočkování (přeočkování) jediného výrobku několikrát?

Ne. Výrobek připravený metodou dalšího zaočkování (přeočkování) je určen jen pro konzumaci a není určen pro vícenásobné zaočkování.

Můžu rozdělit obsah lahvičky do několika částí?

Ne. Rozdělit obsah lahvičky nemůžete, budete muset použít každou lahvičku najednou. Po otevření by měly být suché zákvasky hned použity a nesmí být skladovány.

Od jakého věku můžu dávat dětem mléčné výrobky VIVO?

V popisu každého výrobku uveden věk, od kterého můžete dávat zákvasky dětem. Některé produkty jsou určeny ke konzumaci ve věku od 6 měsíců (Bifivit), některé od 1 roku (ostatní výrobky VIVO).

Existují nějaká omezení týkající se konzumace kysaných mléčných výrobků VIVO?

Omezení konzumace kysaných mléčných výrobků VIVO nejsou.

Doporučené množství kysaných mléčných výrobků VIVO pro konzumaci dětmi je uvedeno v následující tabulce:

Doporučené množství produktu při krmení základě závislosti na věku dítěte

68 měs.

912 měs.

13 roky

Kysané mléčné výrobky VIVO, ml.

120150

150200

180200

              

Jaké je správné dávkování zákvasek VIVO v čisté formě (bez kysání)?

Pro dospělé a děti ve věku od 12 let se doporučuje brát 1 lahvičku 1–2krát denně bezprostředně po jídle po dobu 1–3 týdnů. Po uplynutí této doby doporučujeme udělat přestávku po dobu nejméně jednoho týdne a podle potřeby kúru opakovat.

Pro děti od 3 do 12 let je doporučená dávka 1 lahvička 1krát za den, ihned po jídle, po dobu 1–3 týdnů. Po uplynutí této doby doporučujeme udělat přestávku po dobu nejméně jednoho týdne a podle potřeby kúru opakovat .

Pro dosažení maximálního efektu je žádoucí kombinovat příjem zákvasek VIVO v čisté formě s konzumací domácích mléčných výrobků VIVO.

Pro použití zákvasek VIVO v čisté formě pro děti do 3 let doporučujeme poradit se s lékařem.

Existují nějaké kontraindikace k užívání kysaných mléčných výrobků VIVO?

Kontraindikace k užívání produktů VIVO nejsou, s výjimkou individuální nesnášenlivostí laktózy, která je nezbytně přítomná v mléčných výrobcích. V takovém případě můžete použit mléko bez laktózy.

Může se objevit alergická reakce na zákvasky VIVO?

Ne. Zákvasky VIVO nevyvolávají alergie. Alergie může být způsobená nesnášenlivostí laktózy nebo může dojít k alergii na mléčnou bílkovinu.

Jaká je kalorická hodnota hotového kysaného mléčného výrobku připraveného za použití zákvasek VIVO?

Pokud jste nepřidali do konečného produktu cukr, med, ovoce, marmeládu atd., kalorická hodnota produktu připraveného ze zákvasky VIVO se rovná počtu kalorií v mléku použitém pro přípravu produktu. Přesný počet kalorií můžete najít na obalu mléka.

Jak obsah tuku v mléce ovlivňuje hustotu jogurtu?

Obsah tuku v mléce má určitý vliv na hustotu hotového výrobku. Například produkt vyrobený z mléka střední a vysoké tučnosti bude mít hustou konzistenci, a z odtučněného mléka budete mít tekutý jogurt, který má konzistenci jako jogurtový nápoj.

Jakou zákvaskou je lepší začínat příkrm kojenců?

Příkrm kojenců se doporučuje začínat kysaným mléčným produktem vyrobeným pomocí zákvasky Bifivit.

Jaké zákvasky jsou doporučené při zácpě?

Při zácpě jsou doporučené zákvasky s největším množství prospěšných bakterií. Nejvhodnější ze všech produktů VIVO je v tomto případě zákvaska Symbilact, ale můžete také použit i zákvasku Jogurt. Doporučuje se zavést kysané mléčné výrobky do každodenního jídelníčku a konzumovat je několikrát denně.

Zejména se doporučuje používat zákvasku Jogurt s laktulózou ve své čisté formě. Takto získáte v co nejkratší době maximální množství prospěšných bakterií spolu s laktulózou, která má projímavé vlastnosti a pomáhá bojovat s problémem zácpy.

Co je lepší použít pro přípravu zákvasek VIVO? Jogurtovač, kastrůlek, hrnec nebo termosku?

Zákvasky VIVO se stejně dobře připravují ve všech uvedených nádobách. Volba způsobu přípravy závisí na plánovaném množství a pohodlí. Například jogurtovač vždy udržuje konstantní teplotu aVám stačí jen jogurtovač zapnout a za 8 hodin máte hotový jogurt. Ale průměrná výrobní kapacita jogurtovačů bývá 1 litr, a proto nemůžete připravit 3 litry najednou. Termoska je poměrně jednoduchá na přípravu, protože udržuje teplotu a mléko se neochladí. Chcete-li připravovat v kastrůlku nebo hrnci, můžete tak vyrobit 1, 2 nebo 3 litry produktu. Hrnec nebo jinou nádobu je třeba zabalit do deky a nechat po celou dobu fermentace bez průvanu na teplém místě.

Proč příprava kysaných mléčných výrobků ze zákvasek VIVO netrvá přesně 6, 7 nebo 8 hodin, ale přibližně 68 hodin?

Zvolit přesný čas přípravy je velmi obtížné, protože to závisí na faktorech, jako je objem mléka, teplota fermentace (každý stupeň bude měnit dobu trvání fermentace). Doba přípravy závisí také na kvalitě mléka.

Jak připravit kysaný mléčný výrobek v multifunkčním vařiči?

Pokud multifunkční vařič má funkci výroby jogurtu, je způsob přípravy stejný jako v jogurtovači. Je nutné připravit mléko v souladu s pokyny, nalít do nádoby multifunkčního vařiče nebo nalít do skleniček a umístit v misce. Po tom zapnout funkci výroby jogurtu a nechat 6–8 hodin.

Pokud multifunkční vařič nemá funkci výroby jogurtu, ale je možnost nastavit teplotu zahřívání, bude způsob přípravy stejný, jak bylo popsáno výše, ale místo funkce „příprava jogurtu" je nutné nastavit teplotu ohřevu 37–40 °C a nechat 6–8 hodin.

Pokud multifunkční vařič nemá ani funkci výroby jogurtu ani možnost nastavení teploty zahřívání, zkuste použít jinou metodu přípravy produktů VIVO.

Můžu pro přípravu kysaných mléčných výrobků VIVO použít jiné než kravské mléko, např. kozí, sójové atd.?

Ano. Pro přípravu produktů VIVO můžete použít i jiné druhy mléka. Vzhledem k tomu, že složení každého jiného mléka, kozího, sójového apod. je odlišné, proces kysání může trvat o pár hodin delší dobu.

Můžu konzumovat kysané mléčné výrobky VIVO trvale, nebo je třeba Kurza čas vysadit?

Všechny mléčné výrobky připravené za použití bakteriálních kultur VIVO jsou přírodní, živé potraviny, a proto je můžete konzumovat bez omezení . Doporučuje se zavést tyto potraviny do své každodenní stravy.

               

Možné problémy přípravy produktu

Občas se nás zákazníky obracejí se stížnostmi, mezi nimiž jsou některé základní, a to: kysaní neproběhlo úspěšně, v hotovém produktu je příliš hodně syrovátky, jogurt je velmi řídký, hotový produkt je tahavý a slizký, produkt je velmi kyselý.

Zkusíme podrobněji analyzovat příčiny vzniku problémů a způsoby jejich řešení.

Kysaní neproběhlo úspěšně. Proč?

Je několik důvodů, proč může kysání selhat:

  • Špatná teplota mléka. Teplota fermentace by měla být v rozmezí 37–40 °C.
  • Nesprávná doba zrání. Doba fermentace by měla být v rozmezí 6–8 hodin.
  • Přidání zákvasky do příliš horkého mléka. Zákvaska by měla být přidána do mléka, které má teplotu 37–40 °C.
  • Použití nekvalitního mléka. Někdy výrobci přidávají do mléka antibiotika nebo látky, které jsou schopny narušit proces kysání.
  • Použití znečištěné nádobí. Veškeré nádoby by měly být opláchnuté před použitím vařicí vodou.

Pravděpodobnost, že příčinou neúspěchu je kvalita zákvasky je extrémně nízká. Při výrobě se pečlivě kontroluje kvalita každá dávka výrobků.

Po ukončení procesu kysání je v hotovém produktu příliš syrovátky a tvarohových vloček. Proč?

Pokud se v procesu přípravy objevila syrovátka a začaly se tvořit tvarohové vločky, tak to znamená, že produkt se připravoval při velmi vysokých teplotách nebo příliš dlouho .

Abyste tomu předešli, snižte teplotu kysání na doporučenou nebo popřípadě zkraťte dobu kysání.

Jogurt je velmi řídký. Jaký je důvod?

Pokud je jogurt nebo jiný hotový produkt VIVO příliš řídký, je to důkaz nedostatečného kysání produktu. Tato situace může nastat v případě, že teplota kysání je nižší než doporučená nebo doba kysání je kratší než doporučená.

Abyste tomu předešli, zvyšte teplotu kysání na doporučenou a prodlužte dobu kysání, jak je to uvedeno v návodu.

Hotový produkt se táhne a je slizký. Proč?

To může být způsobeno tím, že bakterie byly umístěny do nepříznivého prostředí, jako je například studené mléko. Bakterie začnou vyrábět polysacharidy – slizující látky, aby se ochránily před účinky nepříznivého prostředí. Polysacharidy nemají žádný vliv na lidské zdraví, ale může se kvůli tomu výrobek táhnout nebo být slizký".

Abyste předešli tvorbě tohoto efektu, doporučujeme přidávat bakteriální kultury do mléka zahřátého na teplotu 37–40 °C a udržovat tuto teplotu po celou dobu procesu kysání.

Hotový výrobek je velmi kyselý. Proč?

V případě kysání při vysoké teplotě nebo po velmi dlouhou dobu je kyselost výrobku výrazně vyšší a chut‘ produktu se stává mnohem kyselejší.

Aby jogurt byl jemnější, doporučujeme snížení teploty fermentace asi na 37 °C a kysání po dobu 6–8 hodin.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.